Skuteczne notowanie – metoda Cornella

Wielu z nas notowanie kojarzy się tylko i wyłącznie ze żmudnym przepisywaniem czegoś z tablicy czy pisaniem tego, co dyktuje nauczyciel. Na samą myśl o tym czujecie jak odpada Wam ręka, bo przecież wszystko jest ważne. A wcale, że nie. Notowanie powinno polegać na wyłapywaniu najważniejszych informacji, a nie na powielaniu podręcznikowych treści w całości, bo w końcu na tym polega skuteczne notowanie. Jak się do tego zabrać? Skąd wiedzieć co jest najważniejsze, gdy pierwszy raz o tym słyszymy? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się metoda Cornella.

Czym jest metoda Cornella?

Jest to system notowania odkryty już w latach 50. przez Waltera Pauka. Pozwala na o wiele efektywniejsze notowanie poprzez „wyciskanie” z naszych monotonnych notatek najważniejszych haseł. Sprawdza się szczególnie wtedy, gdy mamy do opanowania duży materiał w krótkim czasie.

Na czym polega metoda Cornella?

Metoda ta jest banalnie prosta. Pierwszym krokiem, który musimy zrobić jest podział kartki na 4 części w ten oto sposób:

Dzięki temu tworzymy coś, co przypomina literę „I”. Każde z pól jest przeznaczone na coś innego:

1 – tutaj zapisujemy tytuł/nagłówek lub cokolwiek, co potem pomoże nam rozpoznać naszą notatkę. Z uwagi na cel pola nr 1, może być ono nieco mniejsze niż pole nr 4

2 – miejsce na klasyczne notatki, które robisz w trakcie lekcji/wykładu. Zapisuj tam większą część informacji (lecz nie za dużo!), rysunki i schematy są również mile widziane.

3 – miejsce na hasła i słowa-klucze związane z notatkami w polu nr 2. Pamiętaj: musisz z wcześniej zrobionych notatek wyciągnąć to, co najważniejsze. Może być to również w formie pytań – one także stworzą świetne połączenie pomiędzy poszczególnymi polami.

4 – miejsce na podsumowanie i wnioski. Wyobraź sobie, że jesteś korepetytorem i musisz wytłumaczyć dane zagadnienie osobie, która nie widziała poprzednich pól. Niech będą to 3-4 zdania, które najlepiej opiszą to, czego musisz się nauczyć.

Zalety metody Cornella

  • Notatki są uporządkowane, zawierają zarówno szczegółowy opis zagadnienia, jak i najważniejsze informacje
  • Ten system zmusza nasz umysł do pracy, ponieważ sami musimy się zastanowić, co jest najistotniejsze, a co za tym idzie – więcej razy powtarzamy dany temat.
  • Pamiętasz co pisałam o podsumowaniu? Wyobraź sobie, że jesteś korepetytorem i musisz wyjaśnić temat. A przecież od dawna słyszymy, że tłumacząc coś komuś, sami również bardzo łatwo się uczymy.

Jak przełamać pierwsze lody?

Nikt nie każe Ci kłócić się z nauczycielami o ten sposób notowania (z wykładowcami na studiach raczej nie będzie problemu), ani na siłę wdrażać tego w życie. Pamiętaj, że każdy powinien odkryć swoją ulubioną metodę. Zacznij więc powoli, spróbuj z notatek zrobionych w klasyczny sposób na lekcji lub wykładzie, stworzyć notatkę metodą Cornella. Stosuj się do moich wskazówek, a na pewno pójdzie gładko (w razie pytań zawsze możesz do mnie napisać). Oczywiście koniecznie daj znać w komentarzu jak Ci poszło 🙂

A Wy co sądzicie o metodzie Cornella? Jest dla Was innowacyjna czy już kiedyś o niej słyszeliście?